Силата на водата
Лятото бързо се приближава, а с него и темата за подходящото хидратиране на организма и за последствията от неговата дехидратация ще става все по-актуална. Поемането на достатъчно количество вода и течности, всъщност, е важно по всяко време на годината, не само през лятото.
Приемането на необходимото количество вода е важно и според баба Петрунка от махала „Горубиите“ на средногорското село Белица, с която вече се срещнахме. Част от своята мъдрост тя събира в чаша с кристално чиста планинска изворна вода. Баба Петрунка държи винаги по чаша вода на слънце и като се завърти по двора, гаврътва чашата и налива нова. И така мине се не мине, минава покрай чашата с вода, събрала слънчевите лъчи, и я изпива. „Защото слънчевата вода дава сила”, казва тя.
Всяка сутрин си мие лицето с прясно донесена изворна вода и си прави масаж, заглаждайки бръчките на лицето и по шията. И се зарежда с енергия да посрещне предизвикателствата на новия ден в планината.
Баба Петрунка (запознахме се с нея в статията „Тайна за здраве от едно време“) има право не само за чудодейното действие на билките, но и за това на водата.
Водата съставлява от 60 до 75% от нашия организъм и е част от всички процеси в тялото. Тя разтваря хранителните вещества и извежда отпадните продукти. Осигурява обмяната на веществата и е среда, в която протичат всички биохимични процеси.
Правилната хидратация позволява на бъбреците да работят оптимално, оставяйки черния дроб да си почине и да може спокойно да изпълнява основната си функция за превръщане на мазнините и въглехидратите в потенциална енергия за мускулите. Тя ускорява метаболизма и по този начин осигурява енергия на тялото. Спомага за еластичноста на ставите и правилното функциониране на мускулите, като оптимизира и улеснява нормализирането на електролитния баланс.
За да се намира в добро физическо състояние и ефективност, човек се нуждае от около 1.5 – 2 литра вода на ден (оптималното количество зависи и от възрастта и теглото). Два литра могат да се окажат и недостатъчни за поддържане на нормална физическа активност при висока температура или висока физическа дейност.
Тялото губи повече количества вода през лятото чрез потенето – механизмът, чрез който се поддържа постоянна температурата на тялото. Потта е съставена предимно от вода, но съдържа и различни минерали, които трябва да се реинтегрират.
Затова, за да се запази водният баланс в организма през лятото, е необходимо да се приемат повече течности. Най-добре е водата да се приема на малки глътки в продължение на 24 часа на празен стомах, тъй като усвояването на минералните соли и микроелементи се извършва по-добре далече от храненето. Айранът и тараторът не случайно се консумират най-вече през лятото и са израз на народната мъдрост: калцият в киселото мляко подпомага намаляването на обилното потене и действа като регулатор на телесната температура, а краставицата съдържа около 95% вода, както и калий, натрий, калций и други минерални соли.
Домашно приготвени цитронади и други „-нади” от лимони, ягоди, малини са добър вариант за тези, които не обичат да се наливат с вода. От сезонните плодове се получават чудесни фрешове е енергийни шейкове, които могат да се приготвят и от някои зеленчуци като морков, червено цвекло.
Чаша чай също би свършил добра работа. За предпочитане са неподсладените билкови запарки, като особено показателни са чаят от бреза, радика (глухарче), мента и градинският чай. Градинският чай спомага за регулирането на нервната система и за регулирането на обилното потене през лятото.
Що се отнася до ментата, тя е богат източник на витамин В2, желязо, калий, калций, магнезий, витамин С и е прекрасно освежаващо средство през лятото. От нея освен чай, могат да се приготвят и различни видове лимонади и напитки. Не случайно в Мароко навсякъде посрещат гостите си с чаша ментов чай. Няколко свежи листа от мента могат да се добавят към свежа салатата: зеленчукова или плодова.
Трябва да се избягват напитките с диуретично действие като кафе и бира.
За да си набавим по-лесно необходимото количество течности, можем да интегрираме с храни, които съдържат по-голямо количество вода, минерали и каротеноиди. Последните са важни, тъй като предпазват кожата от вредното действие на слънчевите лъчи. Те са мощен антиоксидант и имат силни противоракови свойства. Веднага се сещам за моркови, чушки, портокали и пъпеш.
Подходящи за лятната диета (и не само) са зеленчуковите салати, леките меса и рибата, крем супите: зеленчукови или от варива, хладките супи. Пилешката супа е показателна не само за подобряване на състоянието при грип и настинки, но и за добра хидратация, тъй като съдържа голямо количество натрий.
Сред зеленчуците, които задължително трябва да присъстват на трапезата ни през лятото и с които можем да си приготвим вкусни салати, са краставиците, айсбергът, репичките, морковите, тиквичките, целината, доматите, зелените чушки, карфиолът, патладжанът. Салатата можем да овкусим с лимон, сусам, филирани бадеми.
Не бива да забравяме, че плодовете също са добър източник на вода. Сред тези, които имат най-голямо съдържание на вода, е динята. Тя води класацията със своите 91,5% вода. Не само утолява жаждата и разхлажда, но и прочиства пикочните пътища. На чело са също и ябълката, пъпешът, грейпфрутът, ягодите и прасковите.
[…] целта е важно е да си осигурите свеж и сочен […]
[…] целта е важно е да си осигурите свеж и сочен плод. Ние препоръчваме да го закупите от […]
Здравейте,
Как мога да стана производител?
Здравейте, Стойчо,
Моля, да се свържете с нас по телефон, за да ни разкажете какъв производител сте и как бихме могли да сме си взаимнополезни.
Поздрави,
Зелен Портал